Standing Committees

The FEI decision-making process is guided by expertise and knowledge from the sport and members of the sporting industry with subject-specific Committees representing all the disciplines, the athletes, veterinary science, administration (audit and compliance and nominations) as well as FEI Solidarity.

The composition of each FEI Committee is displayed below. A link to the CV of each member is attached to her/his name.

FEI Tribunal & FEI Standing & Technical Committees 2020
FEI Tribunal Chair: José Alfonso RODRIGUEZ (MEX)
Term: 2019-2023
Deputy Chair: Mr Cesar TORRENTE (COL)
Term: 2017-2021
 
Members
  Terms
  Mr Mohammed AL SABERI (UAE)   2019-2021
  Mr Martin GIBBS (GBR)   2019-2023
  Mr Christopher John HODSON (NZL)   2015-2021
  Ms Valérie HORYNA (SUI)   2019-2022
  Ms Constance POPINEAU (FRA)   2017-2023
  Ms Diane PITTS (USA)   2019-2022
  Ms Harveen THAULI (CAN)   2017-2023
  Mr Gautier Aubert (SUI) - Tribunal Clerk  
  Ms Hilary Forde (IRL) - Tribunal Clerk  
Audit & Compliance
Chair: Janice SHARDLOW (GBR)
Term: 2020-2024
   
  Members   Terms
  Ms Vicki GLYNN (NZL)   2017-2023
  Ms Theola BARCLAY (ZAM)   2020-2022
Nominations Chair: Ms Nayla STÖSSEL (SUI)
Term: 2017-2023
EEF Group
Deputy Chair: Paul PEREECH (BER)
Term: 2019-2023
Group IV
  Members     Reg. Groups Terms
 

Ms Wiveka LUNDH (SWE)

    EEF Group 2019-2023
  Ms Olga KOGAN (RUS)     Group III 2019-2023
  Mr Diego VALLEJO (COL)     Group V 2017-2023
  Mr Guillermo LOCKHART (URU)     Group VI 2017-2023
  Mr Hussam ZUMMIT (LBA)     Group VII 2017-2023
  Ms Yuri YAGI (JPN)     Group VIII 2019-2023
  Mr Jean-Michel TURLOT (COD)     Group IX 2019-2023
Athletes 
Chair: Mrs Maria GRETZER (SWE)
Term: 2013-2022
   
  FEI Athlete Representatives     Disciplines  Terms
  Ms Beatriz FERRER-SALAT (ESP)     Dressage 2018-2022
  Mr Pedro VENISS (BRA) Ad-interim     Jumping 2018-2022
  Mr William FOX-PITT (GBR)     Eventing 2018-2022
  Mr Vilmos JAMBOR (HUN) - Athletes' Rep.     Driving 2018-2022
  Ms Meg Sleeper (USA) Ad-interim     Endurance 2021-2022
  Mrs Kristina BOE (GER)     Vaulting 2018-2022
  Mrs Francesca STERNBERG (GBR)     Reining 2018-2022
 
    Para
    Equestrian
2018-2022
FEI Solidarity
Chair: Mr Ingmar DE VOS (BEL)
FEI President

Term: 2014-2022
    EEF Group  
  Members     Reg. Groups Terms
  Mr Ulf HELGSTRAND (DEN)     EEF Group 2018-2021
  Ms Marina SECHINA (RUS)     Group III 2017-2021
  Ms Eve VAN DEN BOL (CAY)     Group IV 2017-2021
  Ms Hannia CHINCHILLA DE WOLF (CRC)     Group V 2020-2021
  Mr Pablo Tomas MAYORGA (ARG)     Group VI 2017-2021
  HH Prince Moulay Abdellah ALAOUI (MAR)     Group VII 2018-2021
  Ms Mona TEP (CAM)     Group VIII 2017-2021
  Ms Glenda WARBURTON (SWZ)     Group IX 2018-2021
Veterinary
Chair: Ms Jenny HALL (GBR)
Term: 2018-2022
Deputy Chair: Dr Kirsten NEIL (AUS)
Term: 2017-2021
  Members   Terms
  Dr Ian BAINES (NAM)   2019-2023
  Dr Marc KOENE (GER)   2019-2023
  Prof Tim PARKIN (GBR)   2018-2022
  Dr Yves ROSSIER (CAN)   2018-2022
  Dr Martha MISHEFF (USA)   2017-2021
Dressage
Chair: Mr Frank KEMPERMAN (NED)
Term: 2009-2021
Deputy Chair: Ms Irina MAKNAMI (RUS)
Term: 2018-2022
  Members    Terms
  Ms Monica THEODORESCU (GER) 2020-2024
  Mr Patrik KITTEL (SWE) 2019-2023
  Ms Beatriz FERRER-SALAT (ESP) - Athletes' Rep. 2018-2022
  Mr Andrew GARDNER (GBR)   2017-2021
  Mr George WILLIAMS (USA)   2016-2020
Jumping Chair: Mr Stephan ELLENBRUCH (GER)
Term: 2017-2021
Deputy Chair: Mr Santiago VARELA (ESP)
Term: 2017-2021
  Members   Terms
  Ms Diane BAXTER (RSA)   2020-2024
  Mr Henrik ANKARCRONA (SWE)   2019-2023
  Ms Daniela GARCIA NIGAGLIONI (MEX) 2018-2022
  Mr Pedro VENISS (BRA) Ad-interim   2020-2022
Eventing
Chair: Mr David O'CONNOR (USA)
Term: 2017-2021
Deputy Chair: Mr Geoff SINCLAIR (AUS)
Term: 2018-2022
  Members   Terms
  Mr Pierre LE GOUPIL (FRA)  2020-2024
  Mr Andrew BENNIE (NZL) 2019-2023
  Mr William FOX-PITT (GBR) - Athletes' Rep. 2018-2022
  Ms Philine GANDERS-MEYER (GER) 2017-2021
Driving
Chair: Mr Károly FUGLI (HUN)
Term: 2019-2023
Deputy Chair: Mr Miguel Angel GUTIERREZ CAMARILLO (ESP)
Term: 2018-2022
  Members   Terms
  Mr Benjamin AILLAUD (FRA) 2020-2024
  Jeroen HOUTERMAN (NED) 2019-2023
  Mr Vilmos JAMBOR (HUN) - Athletes' Rep.   2018-2022
  Mr Richard PAPENS (BEL)   2017-2021
Endurance
Chair: Mr Christian LOZANO (FRA)
Term: 2020-2024
Deputy Chair: Ms Sarah COOMBS (GBR)
Term: 2020-2024
  Members   Terms
  Mr Daniel FENAUX (ESP) 2020-2024
  Ms Sharon DU PLESSIS (BOT) 2020-2024
  Ms Elizabeth VAN SCHELLE (BRA) 2020-2024
  Ms Meg Sleeper (USA) Ad-interim Athletes' Representative 2021-2022
Vaulting
Chair. Ms Pavla KRAUSPE (SVK)
Term: 2020-2024
Deputy Chair: Mr Rob DE BRUIN (NED)
Term: 2018-2022
  Members   Terms
  Mr Dietmar OTTO (GER) 2020-2024
  Ms Isabelle PARKER (USA) 2019-2023
  Mrs Kristina BOE (GER) - Athletes' Rep. 2018-2022
  Ms Anita FLAMAND-PROCHASKA (AUT)   2018-2022
Reining
Chair: Mr Sven FRIESECKE (SUI)
Term: 2018-2022
Deputy Chair: Mr Adam HEATON (GBR)
Term: 2017-2021
  Members   Terms
  Mr Filippo MASI DE VARGAS (ITA)   2019-2023
  Mr Paulus BEURSKENS (NED)   2018-2022
  Mrs Francesca STERNBERG (GBR) - Athletes' Rep.   2018-2022
  Mr Troy HEIKES (USA)   2017-2021
Para Equestrian
Chair: Mrs Amanda BOND (GBR)
Term: 2012-2024
Deputy Chair: Mr David HAMER (GBR)
Term: 2018-2022
  Members   Terms
  Ms Joyce VAN ROOIJEN-HEUITINK (NED)   2020-2024
  Mr Michel ASSOULINE (USA)   2019-2023
  Ms Angelika TRABERT (GER) - Athletes' Rep   2018-2022
  Ms Katherine LUCHESCHI (ITA)   2017-2021
Medical
Chair: Dr Mark HART (USA)
Term: 2019-2024
 
  Members   Terms
  Dr Franz KASIN (NOR)   2019-2021
  Dr Anna-Louise MACKINNON (GBR)   2019-2023
  Dr Zoltan PALL (HUN)   2018-2022